تبلیغات
ملس نامه
قالب وبلاگ

ملس نامه
رو مسخرگی پیشه کن و مطربی آموز / تا داد خود از کهتر و مهتر بستانی 
نویسندگان
چت باکس


احمد، مردی بود نیكوكار و نیك‌رفتار كه شرح حسنات اعمال وی به صد دفتر [۴۰ برگ](۱) نگنجیدی و هفتاد اداره كل روابط‌ عمومی (۲)، ذكر محاسن وی را از عده برنتوانستندی آمد.
و این احمد، روزی در نیمه راه عمر می‌رفت. با خود اندیشید كه: باری در این جهان، احمد بسیار است و نیكوكار بی‌شمار. مبادا كه سهوی رود و نامه اعمال(۳) در حساب دیگران نوشته آید و مرا نصیبی ندهند و مهمل گذارند. پس نیكوتر آن است كه نامه خویش به خویش(۴) بر ابر و باد(۵) نویسم و با پست پیشتاز به آن جهان فرستم(۶) تا چون عزم رحیل كنم و رخت به سرای باقی كشم، اول كسی باشم كه حساب من رسیده آید و در باغ جنان روم.
باری، چنین كرد و چنان شد كه چون به سرای باقی رفت، لختی خفته بود. پس برخاست و آن روز، روز پنجاه هزار سال بود و آن صحرا، صحرای محشر.
گفت: كیستی؟ گفت: احمد نیكوكار. گفت: تو را باید در ته صف ایستادن كه باری نامه به نوبت می‌خوانند.
و آن بیچاره احمد ۷ بار، و هر بار، ۷ هزار سال (۴۹۰۰۰ = ۷۰۰۰×۷) در نوبت بایستاد و نیز هرا سال دیگر (۵۰۰۰۰ = ۱۰۰۰ + ۴۹۰۰۰) در نوبت بود و هر احمد كه در آن صحرا بیامد، كار وی به طریقی بگذشت.(۷) الا او و جز او، هیچ جنبنده در آن محشرگاه باقی نماند. ناگاه بانگی برخاست: كیست احمد كه نامه خویش با پست پیشتاز فرستاده است؟
احمد، شادمان از جای جست كه: هان! اینك نوبت من است. گفت: منم احمد، و جز من هیچ تنابنده در این صحرا، مهمل نمانده است.
گفت: برخیز كه روز حساب به پایان رسیده است و تو را باید كه قرنی در برزخ بمانی تا تكلیف معلوم گردد. گفت: چرا؟ گفت: محض «اِرا»، كه نامه تو هنوز در آن پستخانه سرگردان است و قرنی بخواهد گذشتن تا آن عزیزان تصمیم بگیرند كه آن نامه به مقصد بفرستند یا نه!

پاورقی:
۱- ۴۰ دفتر [صدبرگ] نیز نوشته‌اند.
۲- هر روابط عمومی دارای یك دو جین كارشناس + طراح + گرافیست + مشاور + نظریه‌پرداز + استودیوی مجهز فیلم‌برداری + كلیه تجهیزات دیداری و شنیداری + بودجه فوق كافی - بازده.
۳- منظور، نامه اعمال دنیوی شامل پرداخت قبض آب و برق و تلفن و گاز شهری و عوارض نوسازی و مالیات بر درآمد و مفاصاحساب كفن و دفن و صد البته مالیات بر ارث توسط وراث محترم است.
۴- نسخه انجمن خوشنویسان: خط خوش.
۵- كذا فی‌الاصل. شاید منظور، كاغذ ابر و باد باشد. شاید هم منظور، بر باد نوشتن باشد كه كنایه از كار بیهوده كردن است.
۶- كسی نیارد ز پس، تو پیش فرست. «علیه‌الرحمه».
۷- حتی احمد بقال كه شیر در سفید را به آشنایان می‌فروشد و شیر در قرمز را به غریبه‌ها.


[ شنبه 6 آبان 1391 ] [ 03:20 ب.ظ ] [ مهدیه ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :